Az idő pénz, ezért ...

 

Kulcsszó: valós vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzet

 

A könyvvizsgálat célja annak megállapítása, hogy a vállalkozó által az üzleti évről készített beszámoló a törvény előírásai szerint készült, és ennek megfelelően megbízható és valós képet ad a vállalkozó vagyoni és pénzügyi helyzetéről, a működés eredményéről.

Kötelező azon vállalkozásoknál, ahol az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a vállalkozás éves szinten számított nettó árbevétele meghaladta a 200 millió forintot, és/vagy ugyanezen időszakban a vállalkozásban átlagosan foglalkoztatottak száma meghaladta az 50 főt

A vállalkozók körében sokszor vetődik fel a kérdés: miért jó és szükséges egy cég számára átvilágítani a számviteli nyilvántartását, az milyen előnyökkel jár? Érheti a céget hátrány, ha a beszámoló nem a valós helyzetet tükrözi? Szükséges-e ismerni a valós vagyoni- pénzügyi- jövedelmi helyzetet?

Nagyon sok tapasztalat támasztja alá, hogy megfelelő könyvvizsgálattal rengeteg kellemetlenség (vezetői hiba, pénzügyi csalárdság), bírság elkerülhető és pénz takarítható meg.

Amennyiben a cégvezető eldönti a könyvvizsgálat szükségességét, felvetődik a következő kérdés: kit érdemes megbízni a feladattal?

Nagyon sokszor a könyvelő ismerőse kerül megválasztásra, melynek vannak előnyei – hiszen ismert szakemberről van szó – de vannak hátrányai.

 

Ha a könyvvizsgálat valódi céljára gondolunk, akkor ebben az esetben jobb egy kívülálló személlyel való együttműködés.

 

Előnye:

  • egy külső szakember meglátja azt is, amin a céggel folyamatosan foglalkozó könyvelő figyelme átsiklik
  • nincsenek beidegződések,
  • kibukhatnak a cégvezetőt megrendítő problémák is

Amennyiben cégét el kívánja adni már az adásvételi tárgyalások előtt is érdemes csinálni egy átvilágítást, amely a leendő tulajdonos részére megfelelően prezentálható, abból következtetéseket tud levonni és láthatja belőle a cége értékét.